Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Nejhlasitější skladbu na světě připravuje pro Brno bývalý člen Einstürzende Neubauten

www.novinky.cz, 04.10.2017
Moravský podzim, konkrétně jeho 49. ročník, se letos spojil s Expozicí nové hudby, kterou pořádá Filharmonie Brno. Proto nabídne mnoho mimořádných záž

Přestože festival začíná v pátek 6. října, v Besedním domě se bude hrát už o den dříve. Začne tam osmadvacetihodinový klavírní maratón. U nástroje se vystřídá 15 pianistů, kteří zahrají skladbu Vexations Erika Satieho z roku 1893. Budou ji hrát přesně podle instrukcí autora, tedy velmi pomalu 840krát za sebou.

Ne náhodu je Satie považován za jednoho z předchůdců ambientní hudby, který velmi ovlivnil Briana Ena. Satie byl tvůrcem musique d’ameublement , tedy hudby, která měla pokoj dotvářet stejně jako nábytek.

Mimořádný zážitek v řadě Piano nabídne 8. října známý klavírista David Greilsammer. Na jednom křídle bude hrát sonáty Scarlattiho, na druhém – preparovaném – sonáty Johna Cage. Přecházet bude od nástroje k nástroji bez pauz a tvorbu obou skladatelů tak propojí. „Greilsammer spojil tyto dva autory na základě jistých podobných přístupů k sonátové formě a rozvinul tak podnětný dialog, při němž se jakoby stírá dvě stě let, která oba skladatele od sebe dělí,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Symfonie sirén s FM Einheitem
Na své si však přijdou i milovníci hlukových kompozic, 21. října bude v Brně provedena nejhlasitější skladba na světě Symfonie sirén od Arsenije Avraamova, která měla premiéru v roce 1922 v Baku. Brněnské uvedení připravují Andreas Ammer a FM Einheit, známý z Einstürzende Neubauten.

„Z původního díla se zachoval stručný, ale velmi precizní popis. Doplníme jej klasickými i nově zkonstruovanými nástroji, například ocelovými pružinami a zvukovými trychtýři, a samozřejmě sirénami, míchačkami betonu a podobně,“ řekl. Zapojí se i hasiči, sanitky, policejní vůz, slavkovští dělostřelci, fanoušci hokejové Komety nebo parní lokomotiva, které doplní osm pěveckých sborů a dechová hudba. „Přebíráme koncept, že Symfonie sirén je utvářena ze zvuků města a hudebních performancí, ovšem nikoliv ázerbájdžánského válečného přístavu, ale vnitrozemského středoevropského současného Brna, z jehož zvukových potencialit bude dílo vystavěno,“ řekl Mikeš.

V rámci festivalu bude uvedena také suprematistická opera Vítězství slunce, jejímiž autory jsou Velimir Chlebnikov, Michail Matuškin, Alexej Kručonycha a Kazimír Malevič, jenž navrhl kostýmy a výpravu.

V rámci Expozice nové hudby vystoupí 11. října improvizační soubor AMM.

Zdroj: https://www.novinky.cz/kultura/450856-nejhlasitejsi-skladbu-na-svete-pripravuje-pro-brno-byvaly-clen-einsturzende-neubauten.html

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019