Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Franz - hudba, benzín, napětí

Mladá fronta DNES, 21.03.2006
Luboš Mareček

Zajímavého hudebního skladatele a originálního výtvarníka Vladimíra Franze zná veřejnost většinou díky jeho tetování. Svérázný umělec má však jiné kvality než spousty ornamentů, které mu kryjí celou jeho tvář a ruce. Franz o víkendu získal již čtvrtou prestižní Cenu Alfréda Radoka za svou scénickou hudbu. Tentokrát za muziku k inscenaci Znamení kříže v Městském divadle Brno.

Muziku jste komponoval v nějakém inspirativním mystickém prostředí?

Odjel jsem na Ohři, neboť byl čas slunovratu. Tam jsem skládal madrigaly na texty svatého Jana z Kříže. V brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu před dvěma týdny premiérovali tento soubor madrigalů při samostatném koncertu. Zjistil jsem, že tato část scénické hudby obstojí i jako koncertní cyklus nazvaný Zářící noc.

Skládáte muziku pro divadla po celé zemi. Brno je pro vás nějaká speciální zastávka?

Můj pradědeček pocházel z Brna. Navíc jsem zde navázal kontakt se sborem Ars Brunensis Chorus, který se ukázal jako v tuzemsku nejlepší interpret mého sborového díla. Ředitel Městského divadla Stanislav Moša vytvořil pro inscenátory podmínky srovnatelné se západoevropským divadlem. Autor si zde může třeba svoji hudbu doslova vymazlit...

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019