Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Nový orchestr se představil v plném lesku

Lidové noviny, 06.06.2006
Dita Hradecká

Festival 13 měst Concentus Moraviae zahájil v sobotu v Hustopečích Visegrad Baroque Orchestra, těleso složené z předních hráčů čtyř zemí.

Hudební festival, který v průběhu června přiveze do měst a městeček jižní Moravy přední interprety staré hudby, se za deset let své existence stal prestižním pódiem. Jeho koncepce je u nás ojedinělá (jinde však obvyklá), ale přes počáteční obavy skeptiků se ukázalo, že vozit špičkovou kulturu „na venkov“ se vyplácí. Koncerty v zámeckých sálech, kostelech, na nádvořích mají neopakovatelnou atmosféru pro účinkující i posluchače. Z Concentu vzešla v roce 2004 pozoruhodná akce České sny, další iniciativou pořadatelů (agentura CEMA) je nové hudební těleso, v němž účinkují hráči visegrádské čtyřky. Visegrad Baroque Orchestra by měl být takzvaným „projektovým“ orchestrem, který se bude scházet jednou či dvakrát ročně k intenzivní práci. Po několikadenním soustředění v Hustopečích si tedy orchestr pod taktovkou Marka Štryncla odbyl svou premiéru.

Spojení mladých interpretů několika národností (svět staré hudby je malý a hráči se vesměs znají z předchozích projektů) má obrovský potenciál, který prochladlé publikum rozehřál až ke standing ovations. Zasloužila se o to také hudba dvou Magnificat, otce a syna Bachových, v nichž kromě sboru Ars Brunensis zazářil zejména německý tenorista Markus Brutscher. Ten převyšoval jinak dobré sólisty (Noémi Kiss, Anna Mikolajczyk, Petra Noskaiová, Tomáš Král) o jednu dimenzi.

Provedení dvou zhudebnění téhož textu, která od sebe dělí čtvrt století a reprezentují tak proměnu v hudebním myšlení, bylo zcela ve shodě s dramaturgií: letošní ročník je ve znamení slavných skladatelů a jejich konkurentů.

Promyšlenou dramaturgii má na starosti nepostradatelná členka profesionálního organizačního týmu a iniciátorka hudebního dění v Brně a okolí, cembalistka Barbara Maria Willi.

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019