Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Concentus zahájili otec a syn Bachové

Právo, 07.06.2006
Alena Borková

Hustopeče na Břeclavsku byly poctěny zahájením XI. ročníku mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst Concentus Moraviae.

Letos má tato v Evropě největší akce svého druhu podtitul „Velcí skladatelé a jejich (ne)přátelé“. Dramaturgyně Barbara Maria Willi dává mistry minulosti do kontextu jejich doby. V konfrontaci se současníky se objeví jména J. S. Bacha, G. F. Händla, A. Vivaldiho, J. Haydna, W. A. Mozarta, F. Schuberta. Repertoár se posunul blíže k současnosti, k baroku a klasicismu.

Slavnostní zahajovací koncert proběhl v sobotu v kostele sv. Václava a sv. Anežky České. Kvalitní řešení akustického prostředí tam dovoluje provozovat rovněž virtuózně polyfonní kompozice, které se obvykle rozmazávají v prostoru velkých chrámů.

Tato skutečnost přispěla k úspěchu Magnificat D dur Johanna Sebastiana Bacha a stejnojmenné, ale stylově již k předklasicismu inklinující skladby mistrova syna Carla Philippa Emanuela. Odborník na historickou hudbu, dirigent Marek Štryncl, řídil s obdivuhodnou brilancí a s výrazovým nasazením rozsáhlý interpretační aparát - především pro tuto příležitost sestavený Visegrad baroque orchestra. Instrumentalisté ovládající hru na staré nástroje přijeli kromě domácích ze Slovenska, Polska, Maďarska, Itálie apod.

Výborný výkon podal Ars brunensis chorus (Dan Kalousek) a pěvečtí sólisté - sopranistky Noémi Kiss (Maďarsko), Anna Mikolajczyk (Polsko), altistka Petra Noskaiová, tenorista Markus Brutscher (Německo), basista Tomáš Král - z nichž zejména mužské hlasy vynikaly nosností a krásnou barvou. Svěží tempa stmelila obě oslavné kompozice v kompaktní celky, které vyšly stylově, v lahodných barvách, živě a inspirativně. Concentus Moraviae má za sebou koncerty v Kyjově, včera se hrálo v Moravském Krumlově a Velkém Meziříčí. Dnes bude slavnostní Koncert hejtmana Jihomoravského kraje v Tišnově, Ars Brunensis Chorus a Ensemble Baroque s uměleckým vedoucím Danem Kalouskem uvedou díla Bachova a Telemannova.

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019