Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Baroko na hejtmanském koncertu

Právo, 13.06.2006
Alena Borková

Slavnostní a zároveň srdečnou atmosférou vynikal v řadě mezinárodního festivalu Concentus Moraviae „hejtmanský koncert“, konaný pod záštitou a za podpory hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka (KDU-ČSL). Konal se minulou středu v historickém prostoru kostela sv. Václava v Tišnově, zcela zaplněném ctiteli staré hudby.

Posluchači měli možnost porovnat umění duchovní hudby barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha s jeho současníky: Georgem Philippem Telemannem, jejž stavěli nad skromného lipského kantora, a českým rodákem Janem Dismasem Zelenkou, téměř neznámým mimo dvůr saského kurfiřta v Drážďanech.

Interpretace se ujal Ars brunensis chorus, který příjemně překvapil svou úrovní již v úvodu festivalu v Hustopečích; tentokrát vystoupil pod vedením svého sbormistra Dana Kalouska za instrumentální spolupráce Ensemble baroque s uměleckou vedoucí a výbornou první houslistkou Elen Machovou.

Přestože sbor není tvořen profesionálními zpěváky, obdivuhodně zvládal intonační i technická úskalí barokní polyfonie. S niternou výrazovostí a smyslem pro intonační čistotu provedl zejména Zelenkova responsoria, harmonicky bohatá, výrazově účinná, plná chromatických postupů. Také pěti sólistům - členům sboru (Naděžda Hrdinová a Lenka Hermanová - soprán, Markéta Pleská - alt, Jan Němeček a Jan Turčínek - tenor, Josef Škarka - baryton) se zde dařilo lépe než například v některých, nejvyšší profesionalitu vyžadujících sólech kompozic Bachových. Sólisté a sboristé zpívali vyrovnaně, příjemně zbarvenými hlasy, s členitým dynamickým rozlišením v souladu se stylem doby a tím i s pikantně archaickým zvukem replik starých nástrojů. Sbor nadchl technickou pohyblivostí ve vylehčených polyfonních pasážích, precizní souhrou a výslovností a především vnitřní angažovaností projevu.

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019