Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Jazzová mše, mše v trochu jiném pojetí

http://www.brnoinfo.cz, 06.10.2009
Martin Polák

V podvečer poklidného nedělního dne se návštěvníkům minoritského kostela Sv. Janů naskytla jedinečná možnost shlédnout netradiční jazzovou mši zkomponovanou jazzovým trumpetistou, někdejším členem Big Bandu Gustava Broma a hudebním inovátorem Jaromírem Hniličkou.

Na koncertě jej doprovodil novodobý brněnský big band B-Side Band, doplněný členy brněnské filharmonie pod vedením Jiřího Petrdlíka, kde je společně s nimi doprovázeli svými vynikajícími výkony členové sboru Ars Brunensis Chorus.

Bezprostředně po svém vystoupení nám jazzový mistr Jaromír Hnilička poskytnul krátký rozhovor.

Jaké jsou vaše bezprostřední dojmy po vašem vystoupení?

No, tak jak bych to řek. Já jsem naturalistovanej Brňák, původem jsem teda z Jičína z Čech, ale jsem tady naturalizovanej a mám strašně rád brněnský publikum. A to brněnský publikum, jak vidíte, je naprosto úžasný. To nám můžou závidět všichni.

Co vás motivovalo k počátkům hry na trubku? Vy jste přece začínal hrou na harfu, což je úplně něco jiného.

Z počátku to byl takovej koníček. Ale protože táta byl za války s americkou armádou, tak jsem nesměl hudbu studovat. Musel jsem studovat elektro-techniku, slabo-proudařinu. A tak jsem popad tu trumpetu a šel jsem po maturitě na konzervatoř. Takže takhle to dopadlo. (usměv)

Co vás motivovalo k tvorbě Jazzové mše, měl jste nějaký hlavní nápad?

Ten původní nápad byl z Janáčkova Kancionálu, z části mešního ordinária Kyrie Eleison. To jsem mu musel upravit, bylo to jiný něž je tohleto. A slyšel to Bruno Švělm, což je majitel firmy Saba z Ilingenu, a on mě řek: „pane Hnilička, nechcete napsat celou mši jako Tatarkou v tomto stylu?". Tak jsem mu napsal celou mši. Ještě jsem to musel dvakrát přepracovávat, protože se měnila pravidla mše, to je o nějakej těch koncilech (Mešní ordinária). Ať to je tak, jak má být. Přesně podle církevních a duchovních předloh.

Gratuluji vám k vašemu vynikajícímu výkonu.

Ten sbor je výbornej, opravdu takovej sbor, co tady mám, ten v Praze opravdu nemaj, na mou duši.

Děkuji vám mockrát a přeji vám mnoho dalších úspěšných koncertů.

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019