Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Výtvarník a skladatel Franz na chatu: Rád bych si zkusil western nebo sci-fi

iDnes.cz, 06.10.2009
Jana Záhorková

Pražskou premiérou opery-oratoria Údolí suchých kostí skladatele a výtvarníka Vladimíra Franze začne v kostele svaté Anny divadelní přehlídka ...příští vlna/ next wave... Její autor odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz.
Opera-oratorium Údolí suchých kostí byla ve světové premiéře uvedena dne 18. dubna 2009 v brněnském divadle Reduta, v rámci oslavy 30. výročí založení smíšeného pěveckého sboru Ars Brunensis. V rámci festivalu se jedná o druhé uvedení a pražskou premiéru.

"Muzikálnost, schopnost bleskurychle si osvojit hudební materiál a v neposlední řadě je muzika baví," tak Franz v rozhovoru se čtenáři iDNES:cz popsal důvody, proč ke spolupráci přizval právě jmenovaný sbor.

"Básník Rostislav Křivánek napsal libreto, které je převážně v latině, obsahuje také arabštinu a přechází do češtiny. Vybral příběh ze Starého zákona, drobnou epizodu z proroka Ezechiela, která se nazývá Údolí suchých kostí. Bůh v ní klade uprostřed pouště otázku, zda mohou tyto kosti ožít. My se ptáme: pokud by lidé dostali znovu příležitost stvoření a zmrtvýchvstání, byli by stejní, nebo lepší? Jak je naším skeptickým zvykem, lidstvo nedopadá úplně nejlépe," řekl k námětu Franz v rozhovoru pro MF DNES.

Dodává i poslání inscenace, jejíž režie se ujala Linda Keprtová: "V naší omezenosti nás obtěžuje jinakost druhých, byť sebemenší.
Vlastní minulosti nerozumíme, vidíme ji jako sled obrazů, jejíchž význam jen tušíme, poučit se z nich však nedokážem."

Kromě sboru se jako sólisté představí Zora Jandová (soprán), Markéta Cukrová (alt), Tomáš Král (baryton) a Jan Šťáva (bas)...

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019