Ars Brunensis Chorus, Brno.Czech Republic

 
česky english deutsch
Ars Brunensis Chorus

Symfonie sirén: Nejhlučnější skladba v dějinách hudby fascinovala i trhala uši stovkám Brňanů

www.blesk.cz, 22.10.2017
Zdeněk Matyáš

Co má společného hudební skupina, pěvecký sbor, sanitní vozy, harlejáři, fanoušci hokejové Komety, lokomotiva, stavební míchačky a baterie dělostřelců Austerlitz? Od sobotní noci provedení Symfonie sirén, dílo skladatele a hudebního inovátora Arsenije Avraamova (1886–1944), označované za nejhlasitější a největší skladbu světových dějin. V adaptaci původního konceptu na rozeznělé Brno.


Poprvé ji autor představil v roce 1922 v ázerbájdžánském přístavním městě Baku. Brněnskou verzi „zrekonstruovali“ na Avraamových základech němečtí tvůrci Andreas Ammer a FM Einheit. S Filharmonií Brno na přípravě spolupracovali takřka rok.


„Na začátku, při plánování, jsme se trošku báli, že to celé nedáme dohromady, že to nepůjde, že Avraamov toho chce prostě moc. Jenže pak přišla Filharmonie Brno s tím, že má lokomotivu, děla, sbory, skvělé místo, najednou už to nebylo nepředstavitelné, vlastně jsme byli ohromeni,“ svěřil se Andreas Ammer s tím, že k dokonalosti symfonie schází už jen bitevní lodě.


Bezpodmínečně špunty do uší


Stovky Brňanů zamířily do areálu výstaviště s velkým očekáváním. Mnohé naznačil už fakt, že při vstupu do areálu brněnského výstaviště obdrželi ke vstupence i špunty do uší a řadu dobrých rad, jak nepřijít o sluch.


Uvaděči s tlampači směrovali příchozí k vyhlídkové věži, odkud zazněl výstřel signální pistole. Dechovka poté stovky Brňanů dovedla do pavilonu A, k rotujícím míchačkám, kapele a deklamujícím performerům Jánu Sedalovi a Tomáši Vtípilovi. Role skladatele Avraamova se ujal profesor Siegfried Zielinski.


Na úvodní část symfonie se „nabalovaly“ další a další vstupy, hluková zátěž, která se občas pohybovala za hranicí lidského vnímání. I proto někteří návštěvníci hodinovou produkci opustili předčasně. „Už jsem to prostě nedala, uši dostaly děsivě zabrat. Ale jako zážitek skvělé,“ svěřila se Pavla Kantová.


„Od doby vzniku skladby se už uskutečnilo pár pokusů o její rekonstrukci, ten náš je ale zatím jednoznačně nejambicióznější,“ podtrhla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. A dění v pavilonu A jí dalo za pravdu. Mimo jiné se prodalo všech 1600 připravených vstupenek.
Symfonie k slyšení až v centru města


Sirény sanitek a hasičských vozů, pětadvacet výstřelů z kanonu, zvuk motorů startujících letadel a lokomotivy a 250 účinkujících, to vše znejistilo v sobotu večer řadu chodců až v centru Brna. Nešlo o poplach, ale o jeden z vrcholů probíhajícího 49. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim.


Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-zpravy/501479/symfonie-siren-nejhlucnejsi-skladba-v-dejinach-hudby-fascinovala-i-trhala-usi-stovkam-brnanu.html

Zpět k výpisu

 
Ars Brunensis Chorus © 2007-2019